Czy można dojechać do Egiptu samochodem?

Czy można dojechać do Egiptu samochodem?

Do Egiptu najwygodniej dostać się samolotem. Bez przesiadki podróż trwa ok. 4-5 godzin, czyli jeszcze tego samego dnia można się rozkoszować widokiem egipskich plaż. Co jednak, jeśli bardzo nie lubimy latać? Czy można dostać się do tego kraju własnym samochodem?

Jak długo jedzie się samochodem z Polski do Egiptu?

To bardzo długa podróż, bo trzeba pokonać ponad 4 tys. km, czyli taka wyprawa zajmie ok. 50 godzin. W przypadku krótkiego urlopu nie ma to większego sensu, bo dojazd i powrót zajmą więcej czasu niż sam wypoczynek, i nawet pod względem finansowym to się nie opłaca, bo do wysokich kosztów paliwa należy jeszcze doliczyć przynajmniej jeden nocleg po drodze.

Inna sprawa, że obecnie taka podróż jest praktycznie niemożliwa. Przejazd przez Europę i Turcję nie stanowi żadnego problemu, ale po drodze jest jeszcze Syria, w której toczy się wojna, a objazd przez Iran i Irak też jest mocno utrudniony. Dojazd do Egiptu z drugiej strony oznacza konieczność przeprawy promowej z Włoch do Tunezji, i następnie przejazd przez terytorium Libii, w której jest bardzo niebezpiecznie.

Czy warto mieć samochód na miejscu?

Skoro nie bardzo da się dojechać do Egiptu własnym samochodem, to jak sobie poradzić ze zwiedzaniem tego kraju, jeśli nie chce się korzystać z publicznego transportu? Dojazd do najlepszych hoteli, jakie można znaleźć np. na https://okiemturysty.pl/najlepsze-hotele-z-rafa-w-egipcie/, raczej nie będzie trudny, bo organizator wycieczki zwykle zapewnia transfer lotniskowy. Podróżując samodzielnie można na lotnisku wynająć samochód lub zamówić taksówkę. Jest jeszcze opcja zakupu samochodu na miejscu, ale to raczej na dłuższy pobyt, i trzeba jeszcze ustalić, co zrobić z nabytym autem przy wyjeździe z Egiptu. Ceny na miejscu są niskie: https://okiemturysty.pl/porady/ceny-w-egipcie/.

Jak poruszać się samochodem po Egipcie?

Dla europejskiego turysty to niemałe wyzwanie. Ruch jest prawostronny, ale w wielu miejscach można odnieść wrażenie, że kierowców nie obowiązują żadne zasady i naprawdę trzeba bardzo uważać tak w mieście, jak i poza terenem zabudowanym. Wynajętym samochodem lepiej nie poruszać się po bocznych drogach, tylko w miarę możliwości zawsze trzymać się tych głównych tras, bo chociaż Egipt jest względnie bezpieczny, to z dala od kurortów turystycznych bywa różnie.

Na dłuższe, wymagające i mniej bezpieczne trasy warto wynająć miejscowego przewodnika. Czasami turyści nie dostają zgody na przejazd po wybranych trasach, więc warto być na coś takiego przygotowanym – punkty kontrolne rozsiane są po całym kraju, a odmowa dalszej jazdy zdarza się głównie na terenach pustynnych oraz w okolicach Kanału Sueskiego.