Wypadek, kolizja, poważna awaria czy po prostu upływający czas – nie każdy samochód nadaje się do remontu i dalszego użytkowania. W takiej sytuacji na ogół decydujemy się na złomowanie pojazdu lub też sprzedaż w skupie aut używanych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by nie zostać oszukanym.
Złomowanie samochodu zgodnie z prawem
W dzisiejszej rzeczywistości codzienność bez sprawnego samochodu jest niezwykle trudna. Dlatego też poważna awaria czy wypadek generuje konieczność zakupu nowego auta, co z kolei wiąże się ze sporymi wydatkami. Nic dziwnego, że szybka, a zarazem bezpieczna sprzedaż uszkodzonego pojazdu jest niezwykle istotnym przedsięwzięciem. Jakimi kryteriami się kierować, by chęć szybkiego zysku nie naraziła nas na spore straty? W dzisiejszym artykule ekspert z firmy skup aut Auto-Bart Gdynia, który rozwiązuje problemy związane z codziennymi zakupami aut, także tych uszkodzonych, podzieli się z Wami kilkoma zasadami, którymi warto kierować się przy wyborze auta, czasem pozornie szybki zysk, może narazić nas na spore straty.
Samodzielne złomowanie pojazdu i sprzedaż pojedynczych jego części nie jest dobrym rozwiązaniem! Brak zaświadczenia o kasacji powoduje bowiem konieczność uiszczania dalszych składek OC. Jak wiadomo, są one obowiązkowe do momentu, w którym przestajemy być właścicielem pojazdu. Jeśli nie będziemy dysponować dokumentem, potwierdzającym legalną sprzedaż, w dalszym ciągu będziemy figurować w rejestrze jako właściciele auta. Nielegalny demontaż jest dodatkowo karany i to bardzo surowo. Za tego typu działania można otrzymać karę w wysokości od 10 do nawet 30 tys. zł. Jak widać nie jest to w żadnej mierze opłacalne. Za sprzedaż pojedynczych części z pewnością nie uzyskamy takiej kwoty, a wymierzona kara może być bardzo dotkliwa dla domowego budżetu.
Jeszcze całkiem niedawno demontażu pojazdu na własną rękę nie karano tak dotkliwie. Wprowadzenie surowych kar miało na celu likwidację tzw. szarej strefy. Nie bez znaczenia są tutaj również względy ekologiczne. Brak odpowiednich warunków do samodzielnej rozbiórki pojazdu stwarza zagrożenie dla środowiska, wskutek wycieku szkodliwych dla niego substancji. Z tego też względu warto upewnić się, czy wybrany skup samochodów działa w pełni legalnie w oparciu o odpowiednie pozwolenia. Zaświadczenia o kasacji mogą być bowiem wydawane jedynie przez uprawnione przedsiębiorstwa. Posiadanie takiego zaświadczenia jest podstawą do zwolnienia z obowiązkowych składek OC. Jak sprawdzić, czy wybrana firma legitymuje się odpowiednimi uprawnieniami? Najlepiej zrobić to przez stronę Biuletynu Informacji Publicznej województwa. Aby tego dokonać, należy wpisać w przeglądarkę hasło „stacja demontażu pojazdu” i wyszukać firmę, będącą obiektem naszego zainteresowania.
Przygotuj odpowiednią dokumentację
Sprzedaż samochodu dokonuje się w oparciu o dokumenty potwierdzające, że jest on naszą własnością. Podstawę stanowi dowód rejestracyjny. Jeśli go nie posiadamy, należy ubiegać się o stosowne zaświadczenie w Wydziale Komunikacji. W przypadku, gdy dowód rejestracyjny został zatrzymany, odpowiedni dokument może wydać policja. Jeśli osoba sprzedająca nie zdążyła jeszcze przerejestrować samochodu, wystarczy umowa kupna-sprzedaży. Należy pamiętać również o podpisie wszystkich współwłaścicieli, widniejących w dokumentach lub też o upoważnieniu do złomowania w sytuacji, gdy któryś z nich nie może być obecny w momencie sprzedaży do skupu.
Dowód rejestracyjny to jeszcze nie wszystkie dokumenty, jakie należy przedstawić przy kasacji samochodu. Ważna jest również karta pojazdu. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn jej nie posiadamy, fakt ten należy zgłosić osobom pracującym w wybranej stacji demontażu.
Proces sprzedaży znacznie komplikuje się, gdy właściciel pojazdu nie żyje. Wówczas należy przede wszystkim przeprowadzić postępowanie spadkowe, dzięki któremu możliwe będzie ustanowienie nowego właściciela.
Wybierz najlepszą ofertę
Wartość pojazdu szacowana jest przez pracowników przedsiębiorstw w oparciu o wiele czynników. Dlatego też oferta może różnić się w zależności od firmy, którą wybierzemy. Na ostateczną cenę składają się takie elementy, jak np. rocznik, stan techniczny czy popularność modelu, warunkująca możliwość dalszej sprzedaży poszczególnych jego elementów. Niektóre firmy obliczają należność, biorąc pod uwagę wyłącznie ciężar pojazdu, płacąc określoną kwotę za każdy kilogram. Dlatego też warto porównać ceny proponowane przez potencjalnych kupców, by nawet za uszkodzony powypadkowy samochód otrzymać satysfakcjonującą nas kwotę.
Chcesz sprzedać samochód używany, uszkodzony, zaniedbany, ale nie wiesz gdzie? A może interesuje Cię sprzedaż aut poflotowych i taxi? Odwiedź stronę https://skupaut-gotowka.pl/skup-aut-poflotowych-i-taxi.html i dowiedz się, jak szybko pozbyć się starego samochodu. Zadzwoń do nas już dziś i uzgodnij szczegóły!