Ewidencja czasu pracy kierowców

Ewidencja czasu pracy kierowców

Przepisy w naszym kraju określają maksymalną ilość godzin, jakie może przepracować kierowca samochodu ciężarowego.

Określają one limity dzienne, tygodniowe, także limit dotyczący pracy w przypadku dwóch kierowców w pojeździe. Oczywiście należy przestrzegać przepisów, w przypadku przekroczenia czasu pracy mogą grozić mandaty.

Ewidencja czasu pracy kierowców

Rozliczanie czasu pracy kierowców samochodów ciężarowych

Przestrzeganie tygodniowego oraz dobowego czasu pracy jest oczywiście bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo, zmęczeni kierowcy mogą nie zachowywać odpowiedniej uwagi. Może zdarzyć się także, iż kierowca będzie zasypiał za kierownicą. Dlatego wprowadzone zostały odpowiednie przepisy, które dotyczą kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych, które określają maksymalny czas ich pracy. Oczywiście jest to nie tylko czas prowadzenia pojazdu, ale także jest związany z innymi czynnościami, przykładowo formalnościami, załadunku oraz rozładunku towaru, a także zabezpieczeniem ładunku. W przypadku tygodniowego dnia pracy dolicza się również czas, w którym kierowca pozostaje w gotowości na stanowisku pracy, może być to sytuacja, kiedy kierowca będzie oczekiwał na załadowanie i rozładowanie pojazdu.

W przypadku dziennego czasu pracy kierowca może wykonywać czynności maksymalnie przez 9 godzin, jednak istnieje odstępstwo, kiedy dwa razy w tygodniu kierowca może przepracować 10 godzin w ciągu doby. Należy pamiętać, iż tygodniowy czas pracy wynosi 56 godzin, zatem kierowca może przepracować 8 godzin dziennie. Oczywiście firmy spedycyjne muszą podczas planowania transportu uwzględniać czas pracy kierowców, określić ile czasu zajmie pokonanie danego odcinka trasy, ile czasu zajmie także rozładunek czy też załadunek towaru. Z pewnością jest to bardzo wiele zmiennych, dlatego firmy obecnie korzystają z różnych programów komputerowych, które pozwalają obliczyć czas od załadunku do rozładunku.

W tym przypadku możemy podać bardzo wiele zmiennych, są to dane, które określa flota i kierowcy – rozliczanie czasu powinno uwzględniać dzienne pokonywanie określonej części trasy, dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na odpoczynek, postoje związane przykładowo z posiłkiem. Dodatkowo możemy brać pod uwagę także różnego rodzaju opóźnienia, przykładowo korki czy też roboty drogowe.