Sprzedaż samochodu nie jest prosta i wymaga sporych nakładów czasu i cierpliwości. Sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy chcemy za nie uzyskać korzystną cenę w krótkim czasie. Warto się wtedy dobrze przygotować, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów. Najlepiej jest postępować według wcześniej przygotowanego planu. Jak powinien on wyglądać? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym tekście.
Po pierwsze – odpowiednie przygotowanie auta
Ludzie to prawdziwi wzrokowcy, dlatego jednym z najistotniejszych elementów sprzedaży jest odpowiednia prezencja auta. W dzisiejszym artykule specjalista, zajmujący się na co dzień profesjonalną sprzedażą używanych aut w Auto Bart – Skupie aut w Wejherowie (skupautwejherowo.pl/), który znajduje się na Osiedlu Kaszubskim 20, 84-200 Wejherowo (Tel. 604 976 543), przedstawi Państwu najważniejsze zasady, o których należy pamiętać przygotowując ogłoszenie o sprzedaży swojego pojazdu. Pozwolą one wyróżnić się na tle pozostałych ofert tego typu.
W tym celu dobrze jest przeprowadzić podstawowy detailing samochodu, czyli jego renowację oraz gruntowne czyszczenie. Jest to, co prawda czasochłonny proces, ale wart każdej poświęconej na to minuty. Karoseria oraz szyby powinny zostać dokładnie umyte, a lakier poddany nabłyszczeniu i polerowaniu. Ostatnia z czynności wymaga odrobiny wprawy i wiedzy, dlatego dobrze jest oddać samochód w ręce specjalisty zajmującego się tego typu zleceniami. Nie należy zapominać również o felgach, nadkolach, oponach oraz progach, a także zakamarkach znajdujących się w nadwoziu. Dokładnemu czyszczeniu musimy poddać również środek auta, tak by pojazd nie sprawiał wrażenia zaniedbanego.
Po drugie – dopracowane zdjęcia
Odpowiednio wykonane zdjęcie do ogłoszenia to połowa sukcesu w sprzedaży aut. Ładne fotografie potrafią przyciągnąć sporą liczbę potencjalnych klientów, co zwiększy naszą szansę na szybką sprzedaż. Warto zatem zadbać oto, by zdjęcia były fachowo wykonane i estetyczne. Najlepiej by samochód znajdował się na jakimś neutralnym tle, jak las, pusty parking czy ściana warsztatu. Nie możemy przy tym zapomnieć o odpowiedniej ostrości, kadrowaniu oraz oświetleniu. Pojazd powinien znajdować się w centrum, a fotografie powinny ukazywać go z każdej strony. Istotne jest również to, by nie ukrywać mankamentów pojazdu, a ukazać jego stan, takim, jakim on faktycznie jest. Pozwoli to zaoszczędzić nam sobie wstydu i tłumaczeń przy oględzinach auta na żywo.
Po trzecie – odpowiednio skomponowane ogłoszenie
Odpowiednio skomponowane ogłoszenie również przyciągnie klientów i pozwoli nam oszczędzić sobie udzielania odpowiedzi na dziesiątki pytań. Złota zasada tworzenia takiego tekstu mówi jednak, że im prościej napisane, tym lepiej, dlatego powstrzymajmy się od kwiecistych wyrażeń i długich opisów. Nigdy też nie koloryzujmy i nie okłamujmy rzeczywistości. Istotne jest to, przekazać wszelkie informacje dotyczące stanu auta oraz jego specyfikacji. Skupiamy się na faktach, wpisując w ogłoszeniu wszelkie istotne informacje, podkreślając równocześnie atuty auta. Należy przy tym pamiętać, że bierzemy pełną odpowiedzialność, za wszystko, co znajdzie się w treści ogłoszenia. Nie należy zatem manipulować treścią ogłoszenia ani faktami dotyczącymi auta.
Gdzie sprzedać auto?
Dawniej ogłoszenia o sprzedaży auta umieszczało się w lokalnej gazecie. Teraz jest to już przeżytek, a większość tego typu anonsów znajdziemy w internecie. Swoje ogłoszenie możemy dodać na jednej lub kilku platformach sprzedażowych, jednak najlepiej jest ograniczyć się do maksymalnie 3 takich miejsc. Musimy przy tym pamiętać, że większość tego typu portalu pobiera prowizje od każdego ogłoszenia.
Co robić dalej, gdy uda nam się sprzedać auto?
Sprzedaż auta i oddanie nowemu właścicielowi kluczyków to nie koniec procesu sprzedaży. Istotną kwestią jest również zgłoszenie tego faktu w ciągu 30 dni od podpisania umowy sprzedaży. Do tego celu potrzebujemy nasz dowód osobisty oraz umowę kupna-sprzedaży pojazdu. Co ważne, zlekceważenie tego obowiązku może skończyć się mandatem. Obecnie możemy to nawet zrobić, nie wychodząc z domu, poprzez profil zaufany i system ePUAP.
Co robić w przypadku zakupu auta?
W przypadku zakupu auta sytuacja wygląda podobnie. Należy zarejestrować pojazd w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy. W tym celu należy udać się do najbliższego Wydziału Komunikacji i przedstawić tam dokumenty takie jak:
- dowód osobisty,
- umowa kupna – sprzedaży,
- kartę pojazdu,
- dowód rejestracyjny auta,
- polisa OC.
Należy również odprowadzić opłatę PCC-3, czyli podatek naliczany od czynności cywilnoprawnych.