Awaria samochodu. Kiedy i jak wezwać pomoc drogową?

Awaria samochodu. Kiedy i jak wezwać pomoc drogową?

Awaria samochodu w trakcie podróży to bardzo frustrująca, nieprzyjemna oraz niebezpieczna sytuacja, której chociaż raz w życiu doświadczyła zdecydowana większość kierowców. W trakcie takiego zdarzenia niezbędna jest trzeźwa ocena sytuacji oraz opanowanie, które pozwolą nam zaplanować działania i oszacować, czy niezbędne jest wezwanie pomocy drogowej. Nie zawsze jest to bowiem niezbędna, a w niektórych sytuacjach możemy poradzić sobie sami. Pozostaje zatem pytanie, kiedy koniecznie wezwać pomoc drogową? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tego tekstu.

Sytuacje, w których wezwanie pomocy drogowej nie będzie konieczne

Jednym z najistotniejszych działań, które należy podjąć w chwili awarii auta lub stłuczki jest dokładna analiza zaistniałej sytuacji. Jest to na tyle ważne, bowiem może okazać się, że usterka nie jest poważna i możemy samodzielnie dokonać niezbędnej naprawy już na miejscu zdarzenia. Awarie, które nie wymagają wzywania profesjonalnej pomocy to chociażby niski poziom oleju, przepalona żarówka czy przebita opona. Do naprawy lub wymiany tych elementów auta niepotrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt ani fachowa wiedza a jedynie zapasowe egzemplarze, które zawsze warto mieć ze sobą, wyruszając w dłuższą podróż. Dodatkowym atutem w trakcie takich nieskomplikowanych napraw będzie również posiadanie książeczki obsługi auta, w której zawarta jest instrukcja obsługi poszczególnych jego podzespołów oraz opisy, w jaki sposób zachowywać się w różnych awaryjnych sytuacjach.

W przypadku, gdy nie jesteśmy do końca pewni swoich umiejętności lub jasno nie możemy stwierdzić, czego dotyczy awaria, warto skontaktować się z najbliższą firmą świadczącą usługi z zakresu pomocy drogowej. W okolicach Wrocławia będzie to http://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/, czyli Pomoc Drogowa Tir JAREX, mieszcząca się we przy ul. Zakładowej 11X/10, 50-231 Wrocław (Tel: 782 552 651). Pracownicy firmy pomogą ocenić sytuację i w razie potrzeby błyskawicznie dotrą na miejsce z pomocą.

Sytuacje, w których niezbędna jest wezwanie pomocy drogowej

W chwili, gdy okaże się, że awaria jest zbyt poważna, by ryzykować samodzielną naprawę, lub stłuczka miała dość dramatyczny przebieg, niezbędne jest wezwanie profesjonalnej firmy świadczącej usługi z zakresu pomocy drogowej. Jedna z takich sytuacji jest uszkodzenie układu napędowego lub hamulcowego auta. W takich przypadkach nigdy nie należy holować ani naprawiać pojazdu na własną rękę, ponieważ stanowi to poważne zagrożenie na drodze i jest zabronione prawnie. Jedynym poprawnym rozwiązaniem takiego problemu jest wezwanie lawety, która bezpiecznie odholuje pojazd pod wskazane przez nas miejsce. Inna z takich sytuacji jest uszkodzenie opony w samochodzie ciężarowym. Gdy doznamy takiej awarii w trakcie podróży, bez wątpienia powinniśmy wezwać mobilny serwis, czyli firmę, która przyjedzie pod wskazany adres i wymieni zużyte opony na nowe. Takie usługi na terenie Wrocławia i okolic oferuje wspomniana wcześniej firma JAREX, która zajmuje się wulkanizacją opon w wybranym przez kierowcę miejscu.

Co zrobić, gdy auto uległo awarii na autostradzie?

Stłuczka lub awaria na autostradzie to zdarzenie, które z racji specyfiki tego typu jezdni, wymaga podjęcia pewnych z góry określonych działań. Są one opisane w przepisach ruchu drogowego, a za ich nieprzestrzeganie grożą kary.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć zaraz po zatrzymaniu auta, jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego na drodze. Powinien on znajdować się w odległości 100 metrów od samochodu. Kolejny krok to włączenie świateł awaryjnych w aucie, co sygnalizuje innym kierowcom ostrożność oraz fakt wystąpienia jakiejś awarii na drodze. Kolejne, co musimy zrobić to wezwanie odpowiednich służb, najlepiej dzwoniąc na numer uniwersalny numer ratunkowy, czyli 112. Pozwoli to nam połączyć się z obsługą danej autostrady lub firmą zajmująca się holowaniem pojazdów na autostradach. Niezbędne jest tutaj również odpowiednie zachowanie się kierowcy oraz pasażerów uszkodzonego pojazdu. Mimo iż przepisy nie określają tego jasno, najbezpieczniej jest oddalić się od auta i pasa ruchu, stając za barierkami autostrady.

Z uwagi na fakt, iż autostrada jest drogą szybkiego ruchu, holowaniem uszkodzonego pojazdu w każdym przypadku musi zająć się profesjonalna firma posiadająca odpowiedni sprzęt, uprawnienia oraz wiedzę. Warto zwrócić tu uwagę, że prędkość holowanego auta będzie wynosiła około 60 km/h, co bez odpowiednio podjętych działań mogłoby skutkować spowolnieniem ruchu, a nawet kolejnym wykroczeniem. W przypadku rozległej awarii uniemożliwiającej holowanie pojazdu niezbędne będzie skorzystanie z usług lawety.