Ostatnie zbiory pomidorów zazwyczaj mają miejsce, gdy trwa jeszcze na nie sezon, a na zewnątrz jest dość ciepło.
Ceny warzyw są wtedy dość niskie, co przekłada się na mniejsze zarobki. Najwyższe ceny osiągają w zimie, ponieważ ich uprawy w okresie mrozów byłyby bardzo trudne i wymagały dużych nakładów finansowych. W tym czasie jednak popyt na pomidory nie maleje, dlatego też warto pomyśleć o tym, aby je przechowywać. Niewątpliwą zaletą jest to, że pomidory z przechowalni zapewnią całoroczny, a nie jedynie sezonowy dochód. Odpowiednio przechowywane pomidory podniosą także renomę wśród klientów – będą wiedzieli, że mogą liczyć na sprawdzony towar wysokiej jakości nie tylko w sezonie, ale także poza nim. Choć założenie przechowalni na początku może wydawać się kosztowne, to zyski znacznie przewyższą nakłady.
Przechowywanie pomidorów w przechowalni – co zrobić, aby wytrzymały długo?
Na trwałość owoców i warzyw wpływa wiele czynników. Pomidory są dość wrażliwe, dlatego też należy zadbać o to, aby wszystkie zalecenia były spełnione. Należy zebrać je w odpowiednim momencie – muszą być w pełni dojrzałe, ale nie przejrzałe. Czas pomiędzy zerwaniem ich z krzaka a umieszczeniem w przechowalni powinien być krótszy niż 24 godziny. W pomieszczeniu musi być także odpowiednia temperatura. Każde z warzyw czy owoców ma w tej kwestii własne wymagania. W przypadku pomidorów powinna być nie niższa niż 8 stopni i nie wyższa niż 10. Taka temperatura nie będzie jednak w stanie zabić wszystkich bakterii i zahamować procesów, które zachodzą we wnętrzu pomidorów i doprowadzają do psucia się. Warto zatem dodatkowo zastosować odpowiedni preparat chemiczny, który zlikwiduje zbędne bakterie, ale jednocześnie będzie bezpieczny dla konsumentów.
Preparaty chemiczne, które usprawniają przechowywanie pomidorów w przechowalni są łatwe w zastosowaniu oraz nie wymagają zatrudniania specjalistycznych ekip.