Chemiczne środki chwastobójcze, znane jako herbicydy, pomagają kontrolować niechciane rośliny, ale wadą herbicydów jest to, że nieodpowiedzialnie stosowana agrochemia może mieć nieprzyjemne, a czasem nawet niebezpieczne skutki uboczne.
Należy również odpowiednio dobrać produkt ochronny do swoich potrzeb i stosować go zgodnie ze wskazówkami producenta. Świadomość potencjalnych zagrożeń pomaga również zminimalizować skutki dla bezpieczniejszego stosowania herbicydów.
Skuteczne zwalczanie chwastów herbicydami
Właściwa pielęgnacja roli, trawnika czy ogrodu pozwala pożądanym roślinom rozwijać się szybciej i blokować chwasty, ale nadal często mogą one rosnąć. Herbicydy są skuteczne w zabijaniu chwastów, gdy rodzaj środka chwastobójczego jest starannie dobrany do twoich potrzeb. Selektywne herbicydy zabijają tylko określony rodzaj chwastów lub roślin, podczas gdy nieselektywne herbicydy zabijają każdą roślinę, z którą wejdą w kontakt. Możesz również użyć środka chwastobójczego przedwschodowego do zwalczania chwastów przed ich wzrostem lub herbicydu powschodowego, który jest skuteczny, gdy chwasty już zaczną rosnąć.
Kontaktowe herbicydy zabijają chwasty, gdy są na nie nałożone, podczas gdy układowe herbicydy przemieszczają się przez liście czy korzenie, aby zabić chwasty od wewnątrz. Zaletą fizycznej lub mechanicznej kontroli chwastów jest to, że możesz kontrolować, jakie rośliny są usuwane, i nie ryzykujesz uszkodzenia pożądanych roślin. Jednak pielenie chwastów wymaga mozolnego ręcznego kopania i wyrywania. Dodatkowo niektóre chwasty mają długie korzenie, które wymagają dodatkowego wykopania w celu usunięcia całego chwastu, aby nie odrastał.
Środki chwastobójcze są łatwiejsze i szybsze do zastosowania, ponieważ wystarczy spryskać nimi niepożądane rośliny, aby je unieszkodliwić. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni moment stosowania herbicydów, aby oprysk nie został zniesiony i nie uszkodził innych upraw. Dzień powinien być bezwietrzny i bez opadów, najlepiej jest stosować agrochemię wcześnie rano lub wieczorem. Więcej informacji na temat stosowania środków ochrony roślin znajdziesz na stronie https://miedzymiedzami.com/uprawy/zboza-ozime.